Haiglas olemise ajal õpetatakse Teid oma stoomi eest hoolt kandma.

Õde aitab Teil leida Teie individuaalsetest vajadustest lähtuvalt õiged stoomihooldusvahendid. Peaksite saama piisavalt tootenäidiseid, et proovida läbi erinevat tüüpi stoomitooted ja teha kindlaks, milline Teile kõige paremini sobib. Võtke kindlasti stoomiõega ühendust, kui Teil on abivahendite kasutamisel raskusi.

Peaksite olema kursis sellega, et operatsioonijärgsetel kuudel Teie stoom kahaneb. Stoomiõde aitab stoomihooldusvahendeid vastavalt kohandada. Lisaks võivad igasugused muutused Teie kõhu suuruses (rasedusest, kaalulangusest/-tõusust, treeningust jne) tingida vajaduse muuta stoomihooldusvahendite suurust.

Küsimused, mis Teil olla võivad

Pärast operatsiooni võib Teil olla küsimusi paljude asjade kohta: toitumine, riietus, tööle naasmine, intiimsuhted jne. Altpoolt leiate esmased küsimused, mida soovite tõenäoliselt enne haiglast lahkumist või operatsioonijärgsel visiidil tervishoiutöötajalt küsida:

  • Minu stoom näeb suur välja. Kas see jääbki nii suureks?
  • Kellele ma peaksin oma operatsioonist rääkima?
  • Kui palju ma võin pärast operatsiooni liikuda?
  • Kas ma peaksin vanni või dušši alla minema koos stoomikotiga? Kas mul on vaja spetsiaalset seepi?
  • Kas mu stoomikott hakkab lõhna eritama? Kuidas ma seda kontrollida saan?
  • Mitu korda päevas pean ma stoomikotti tühjendama?
  • Kuidas tühjendatavat stoomikotti õigesti tühjendada?
  • Kui kaua tohin ma ühte toodet enne vahetamist kanda?
  • Kust abivahendeid tellida?

Haiglast lahkumine

Haiglast lahkumine on oluline verstapost, kuid see võib põhjustada kõigis uue stoomiga inimestes ka ärevust. On normaalne olla närvis stoomiga elamise pärast, kuid oluline on ka meeles pidada, et Te ei ole kunagi üksi.

Võite avastada, et Teil või Teie lähedastel tekib operatsioonijärgsete päevade ja nädalate jooksul palju küsimusi. Sel ajal võite tunda ka masendust, tujutust või viha. Võite kogeda mõningast frustratsiooni enne, kui end oma stoomihooldusvahenditega mugavalt tundma hakkate. Kõik sellised tunded on täiesti normaalsed.

Võtke abi ja julgustuse saamiseks ühendust oma stoomiõega. Võite võtta ühendust ka meiega, kui Teil on toodetega seotud küsimusi või isegi juhul, kui soovite kinnitust, et toimite õigesti.