Stoomi asukohta võidakse arutada ka operatsioonieelsel visiidil. Kui kirurg ei vestle Teiega stoomi asukohast, soovitame Teil seda enne operatsiooni küsida.

Stoomi õige paigutus on oluline, et tunneksite end tulevikus mugavalt ja saaksite oma stoomi eest hoolitseda. Selleks, et saaksite stoomikotti vahetada nii lihtsasti ja iseseisvalt kui võimalik, tuleks kindlaks teha, et stoom rajatakse siledale nahapinnale nii, et te näete seda ja ulatute selleni hõlpsasti.

Küsimused, mis võivad tekkida

Siit leiate levinud küsimused, mida võite soovi korral haiglas olemise ajal tervishoiutöötajalt küsida:

  • Millal ma pärast operatsiooni süüa ja juua võin?
  • Kui kauaks ma haiglasse jään?
  • Mida teha, kui ma tunnen valu?
  • Kas kõik stoomiga inimesed vajavad stoomikotti?
  • Kes näitab mulle, kuidas neid vahendeid kasutatakse?
  • Kust ma abivahendeid saan?

Pärast operatsiooni räägib stoomiõde Teiega operatsioonist; ta aitab Teil mõista, mis on Teie kehas muutunud ja õpetab, kuidas oma uue stoomi eest haiglas taastumise ajal ja kodusele ravile siirdumisel hoolitseda. Olenevalt vajadusest võidakse Teid täiendava abi saamiseks suunata ka teiste spetsialistide juurde või teistesse kliinikutesse.

Oluline on meeles pidada, et kõik inimesed on erinevad ja kohanevad muutustega erineval moel. Oma stoomiõelt võite oodata tuge, mis on alati orienteeritud Teie individuaalsetele vajadustele. Teiesarnaseid inimesi, kes on selle operatsiooni läbinud, on palju ning meditsiinipersonal on Teie jaoks olemas, et Teid kuulata ja aidata.