Mis edasi?

Teie stoomi rajamise operatsioon on läbi ja te olete kodus. Paljude inimeste jaoks võib operatsioon olla mugavama elu algus. Sellegipoolest peate kohanema stoomiga elamisega, seda nii füüsiliselt kui ka vaimselt.

Kuigi stoom on Teile rajatud, võib Teil siiski olla palju küsimusi ja murekohti, seda eriti esimese 12 stoomiga elamise nädala jooksul. Võite olla ärevuses, segaduses või vihane. Te võite olla elevil vabadusest, paremast tervisest ja uutest tegevustest, mida saate pärast operatsioonist taastumist nautida. Need tunded võivad teil esineda ka korraga. Kõik sellised reaktsioonid on täiesti normaalsed.

Te pole üksi. Teie stoomiõde ja tervishoiutöötajad on Teie aitamiseks igal sammul olemas. Seda oleme ka meie.

Teie uus normaalsus

Esimestel kuudel pärast stoomi rajamist on oluline mõista, et Teid ja Teie lähedasi ootab ees suur kohanemise periood. Stoomi omamine tähendab, et peate kohanema uue normaalsusega oma elus.
Olenevalt sellest, kas Teil on rajatud kolostoom, ileostoom või urostoom, peate endale selgeks tegema, kuidas stoomi kaudu jääke väljutatakse ja kuidas hoolitseda naha eest stoomi ümber.

On tõenäoline, et Teie stoomi mõõtmed esimese kuue kuni kaheksa nädala jooksul kahanevad. Stoomi regulaarne mõõtmine kindlustab selle, et kasutate alati õige suurusega stoomihooldusvahendeid, parandab Teie enesekindlust ning vähendab ebamugavustunnet.

Aja jooksul hakkate tundma end oma uues elus palju mugavamalt ja stoomiga tegutsemine saab lihtsalt üheks osaks Teie igapäevarutiinist. Hoidke aga selle harjumisperioodi jooksul tihedat kontakti oma stoomiõega. Lahendused kõikidele probleemidele ja muredele on tavaliselt vaid telefonikõne kaugusel.