Vaatamata füüsilisele muutusele olete ikka täpselt seesama inimene, kes olite enne operatsiooni.

Esimestel operatsioonijärgsetel kuudel võivad mõned asjad Teile stoomiga kohanemisel muret valmistada. Need mured on mõistetavad ja igati normaalsed.
Siin on vastused mõningatele levinud küsimustele. Kui Teil on täiendavaid muresid, julgustame Teid ühendust võtma oma arsti või stoomiõega.

Kas ma saan tegeleda oma lemmikspordialade ja -tegevustega?

Saate küll – ja peaksitegi aktiivseks jääma. Juhul kui Te enne operatsiooni spordiga ei tegelenud, on nüüd suurepärane aeg alustada. Oma tervishoiutöötaja loal saate osa võtta enamikest spordiettevõtmistest ja tegevustest, kui välja arvata kontaktspordialad (nagu poks ja maadlus vms), kuna need võivad stoomile vigastusi põhjustada.

Kas stoomikott võib lekkida?

Vastupidav kile, mida stoomikottide valmistamisel kasutatakse, on loodud eesmärgiga lekkeid minimeerida. Sellegipoolest aitab stoomikoti korrapärane vahetamine ja selle korrektne kinnitamine tugevalt keha (üheosalise süsteemi korral) või alusplaadi (kaheosalise süsteemi korral) külge vähendada lekkimise võimalust.

Kas mu stoomikott hakkab ebameeldivat lõhna levitama?

“Stoomikoti tootmisel kasutatavad materjalid on loodud eesmärgiga lõhna levikut tõkestada. Lõhna eritamise riski vähendamiseks on aga võimalik võtta kasutusele täiendavaid abinõusid. Kui valite söefiltriga stoomikoti, vabaneb filtri abil stoomikotist desodoreeritud gaas. Oma toitumist on võimalik korrigeerida lõhna
ja gaase tekitavate toitude tarbimise vähendamisega. Soovi korral on stoomikotis võimalik kasutada desodoreerivat
ainet.”

Oluline on ka meeles pidada, et kõik kehad tekitavad aeg-ajalt piinlikke helisid ja lõhnu. Ärge laske hirmul võimalike õnnetuste ees oma päevaseid toimetusi takistada.

Kas ma saan jätkuvalt seksuaalelu elada?

Stoomi olemasolu ei tähenda, et intiimsuhted peaksid lõppema. Avatud suhtluse ja usalduse korral on võimalik kogeda tähendusrikkaid ja rahuldust pakkuvaid intiimsuhteid.
On normaalne tunda ebakindlust oma kehas toimunud muutuse tõttu. Jagage neid tundeid oma abikaasa või lähedasega ja kuulake ära ka tema mured. Andke oma partnerile teada, et seksuaalsuhted ei tee stoomile viga. Aja jooksul on mõistmise ja positiivse suhtumise korral võimalik õppida nautima vastastikuselt rahuldust pakkuvat seksuaalsuhet.

Mida ma peaksin oma sõpradele ja töökaaslastele oma stoomist rääkima?

Usaldusväärsete sõprade toetus on alati julgustav, eriti siis, kui te vajate taastumise ajal tuge. Sellegipoolest tunnevad paljud stoomiga inimesed oma seisundist sõprade, pere ja kolleegidega rääkimise ees piinlikkust.

Loomulikult otsustate ise, kellele soovite oma stoomist rääkida. Te ei ole kohustatud oma seisundist kellelegi rääkima, kui see põhjustab Teile ebamugavust – tegelikult ei saa keegi Teie stoomist teada, kui Te seda nendega ei jaga. Sellegipoolest soovitame olla suhtluses oma kõige lähedasemate inimestega avatud. Usaldusisikute toetus ei aita mitte ainult Teil, vaid ka neil Teie uue eluga kohaneda.

Kas ma vajan uut garderoobi?

Kuna stoomikott on disainitud paiknema lapikult teie keha vastas, ei paista see enamike riiete alt välja. Seega pole vaja kogu oma garderoobi välja vahetada. Te ei vaja isegi spetsiaalset aluspesu – stoomikotte saab kanda oma tavalise aluspesu sees või peal.

Mõned riietumisvalikud võivad aidata teil end mugavamalt tunda:

  • Püüdke vältida pigistava vöökohaga pükse või püksirihmasid, kui stoom paikneb vöökohal või selle läheduses.
  • Kui soovite kanda sukkpükse või retuuse, valige pehmed ja venivad materjalid (st vältige trimmiva ülaosaga sukkpükse ja vormivat pesu).
  • Kanda võib mis tahes tüüpi aluspesu, peaasi, et see on mugav ja ei suru stoomikotile peale.
  • Kui rääkida ujumisriietest, on kõik ujumisriided sobilikud, kuid mõned naised tunnevad end mugavamalt üheosalises trikoos ja paljud mehed eelistavad bokseritüüpi ujumispükse.